Devrim Yapan Bu 3 Altcoin Sepetinizde Var mı?

Bitcoin (BTC), kripto para birimleri ile ilgili haberlere hakim olsa da, binlerce başka altcoin mevcut. Altcoin’ler Bitcoin’e alternatiftir. Bununla birlikte, satın almak için uygun birkaç ilgi çekici kripto var.  En azından, finansal analist Chris MacDonald’a göre.   Bitcoin, piyasaya sürülen ilk kripto para birimiydi. Ancak, diğer kriptolar da popülerlik kazandı ve önemli bir piyasa değerine sahip oldu. Sonuç olarak analist,   mevcut piyasada dikkate değer olduğunu düşündüğü en büyük kriptolardan üçünü açıkladı. İşte detaylar…

Listedeki ilk altcoin: Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH) iyi bilinen bir kripto para ve küresel olarak ikinci en büyük kripto para. En istikrarlı kriptolardan biri olarak kabul edilmekte. Ethereum, merkezi olmayan finans projeleri için çok sayıda altyapı sağlıyor. Ethereum, Blockchain’e akıllı sözleşmeler getirdi. Böylece, çok fazla faydaya sahip yeni bir Blockchain tabanlı uygulamalar dünyasını mümkün kılmıştır. Analiste göre, Ethereum’un Blockchain’i güvenli ve merkezi olmayan bir yapı olarak görülmekte. Bu nedenle, özellikle finansal istikrarsızlık dönemlerinde fonların depolanması için güvenilir bir yer. Geçtiğimiz ay iki merkezi bölgesel banka çöktüğünde, birçok kişi bir sığınak olarak Ethereum’a yöneldi.

Sonuç olarak ETH, bankacılık sektörünün daha fazla istikrarsızlık yaşaması halinde yatırım yapılabilecek en iyi kripto paralardan biri olarak kabul ediliyor. Verilere göre, Shapella hard fork’unun uygulanmasının ardından Ethereum’un fiyatı yüzde 8 arttı. Ayrıca vadelilerle spot piyasa fiyatları arasındaki fark, üç aylık primini ikiye katladı. Böylece yüzde 4’ün üzerine çıkardı. Açık pozisyonlardaki artış da yatırımcıların kriptoya karşı yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Analist, Solana’ya (SOL) dikkat çekti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Solana (SOL), Solana Blockchain’inde faaliyet gösteriyor. Piyasa değeri ise yaklaşık 9 milyar dolar civarında. Diğer bazı kripto para birimlerinin aksine, Solana’nın oluşturulabilecek token sayısında maksimum sınırı yok. Ayrıca Solana, Blockchain’indeki işlemlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan benzersiz bir mutabakat modeli kullanıyor. Piyasa analizine göre Solana, 2023 yılında yüzde 61,9’luk potansiyel yatırım getirisi ile olumlu bir görünüme sahip.

Analiste göre Solana için öngörülen minimum ve ortalama işlem fiyatları sırasıyla 24,74 dolar ve 25,51 dolar olup olası en yüksek değeri 29,84 dolardır. Son haberlere göre, Solana kullanıcıları artık OpenAI’ın yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’de etkinleştirilen açık kaynaklı bir eklenti aracılığıyla ağa erişebiliyor. Bu eklenti, kullanıcıların cüzdan bakiyelerini kontrol etmelerine, Solana’ya özgü tokenleri transfer etmelerine ve NFT’ler satın almalarına olanak tanıyor. Solana Labs bu gelişmeyi 25 Nisan’da attığı bir tweet ile duyurdu. Şirket ayrıca Solana Blockchain’inde yapay zeka araçları geliştirmek için projelere 1 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Avalanche (AVAX) da listede yer aldı

Avalanche (AVAX) yaklaşık 6 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir Blockchain platformudur. Proof-of-stake’e benzer bir konsensüs mekanizması üzerinde çalışmaktadır. Bu da onu potansiyel ağ saldırılarına karşı Bitcoin ve Ethereum’dan daha güvenli hale getirmektedir. Avalanche, ağında çeşitli amaçlar için halka açık veya özel Blockchain’in oluşturulmasını sağlayan alt ağlara (sub-net) sahiptir. Solana cep telefonları ve NFT koleksiyonlarını vurgularken, Avalanche kendini kurumsal şirketler ve Wall Street için önemli olan Blockchain gelişmelerine adamıştır.

Avalanche, varlık tokenizasyonu trendini benimseyerek arka planda ilerleme kaydediyor. Tokenizasyon, Citigroup’un kripto için potansiyel bir oyun değiştirici olarak tanımladığı bir alandır.  Ethereum’un saniyede yaklaşık 14 işlem hızına kıyasla Avalanche, saniyede sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebiliyor. Her işlem iki saniyeden daha kısa sürede tamamlanır. Bu da işlemlerin daha ucuz olmasını ve ağ üzerinde daha az tıkanıklık yaşanmasını sağlıyor. Avalanche şu anda platformunda 300’den fazla projeye ev sahipliği yapıyor. Ancak daha fazla büyüme potansiyeli var. Analiste göre, geçen yıl yüzde 89’luk keskin bir düşüşe rağmen, herhangi bir olumlu gelişme Avalanche’ın değerinde önemli bir artışa yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir