Haftanın tarihine bakış

Türk siyasetinin fötr şapkalı “baba”sı Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015’te 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı, 40 yılı aşkın siyasi hayatında kendi deyimiyle “altı kez gittiği başbakanlığa yedi kez gelen” parti lideri, Devlet Su İşlerinin “Barajlar Kralı” lakaplı inşaat mühendisi Genel Müdürü, Türk siyasetinin fötr şapkalı “baba”sı Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015’te, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle 91 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti.

Demirel, Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de “Paşa Dayı” lakaplı Yahya Bey ile Ümmühan Hanım’ın ikinci çocuğu olarak 1 Kasım 1924’te doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitiren Demirel, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1949’da mezun oldu, aynı yıl Elektrik İşleri Etüd İdaresinde göreve başladı.

1955’te Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne getirilen Demirel, bu görevi sırasında “Barajlar Kralı” olarak anılmasını sağlayacak çok sayıda baraj ve sulama projesini hayata geçirdi.

Siyasete 1962’de girdi

Adalet Partisi (AP) İdare Kurulu üyesi olarak 1962’de siyasete giren Demirel, 28 Kasım 1964’te genel başkanlığa seçildi. Kurulmasını sağladığı, Şubat-Ekim 1965’te görev yapan koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev alan Demirel, 10 Ekim 1965’teki seçimlerde ilk kez milletvekili oldu.

Seçimlerden birinci çıkan partinin lideri, Isparta Milletvekili Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Başbakanı olarak hükümeti oluşturdu. Demirel 1969, 1970, 1975, 1977 ve 1979 yıllarında beş kez daha hükümet kurdu. 12 Mart muhtırasından sonra “şapkasını alıp giden” Demirel, Adalet Partisi 1973 seçimlerinden ikinci parti çıkınca ana muhalefet lideri olarak siyasi hayatına devam etti.

Milli Selamet Partisi (MSP) lideri Necmettin Erbakan ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Alparslan Türkeş ile 1975’te birinci Milliyetçi Cephe hükümetini kuran Demirel, 1977 yılında Erbakan ve Türkeş ile ikinci Milliyetçi Cephe hükümetini oluşturdu. 1979 seçimlerinden sonra MSP ve MHP’nin desteklediği azınlık hükümetinin başında olan Demirel, 12 Eylül darbesiyle siyaset sahnesinden çekilmek zorunda kaldı. Partisi faaliyetten men edilen Demirel, 13 Eylül-11 Ekim tarihlerinde Hamzakoy’da zorunlu ikamete gitti.

İkinci zorunlu ikamet Zincirbozan’da

Siyaset yapması, 1982 Anayasası ile 10 yıl yasaklanan Demirel, kapatılan Adalet Partisinin (AP) eski yöneticileriyle bağlarını koparmadı.

Siyasi partilerin kurulmasına verilen iznin ardından Demirel ile yakınlığı bilinen siyasetçiler ve bazı eski AP yöneticilerince kurulan Büyük Türkiye Partisi, Milli Güvenlik Kurulu kararıyla “AP’nin devamı olduğu” gerekçesiyle kapatıldı. Demirel, siyaset yasağını çiğnediği gerekçesiyle Çanakkale Zincirbozan’da yine zorunlu ikamete alındı.

Demirel’in siyasi yasağı, 1987 yılında yapılan referandumla kaldırıldı. Doğru Yol Partisinin (DYP) genel başkanlığını, 24 Eylül 1987’de Hüsamettin Cindoruk’tan devralan Demirel, 29 Kasım 1987’deki genel seçimlerde yeniden Isparta milletvekili oldu. DYP, 1991’de yapılan genel seçimlerden birinci parti olarak çıkınca, kendi başkanlığında DYP-SHP koalisyonu kuruldu. Yedinci kez hükümet kuran Demirel, 49. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin başbakanı olarak 20 Kasım 1991’den 16 Mayıs1993’e kadar görev yaptı.

Süleyman Demirel, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Nisan 1993’teki ölümünün ardından 16 Mayıs 1993’te, TBMM tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı dönemi

Türk siyasi tarihine “post modern” darbe olarak geçen 28 Şubat sürecinde cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel, başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla da siyasi hafızada yer etti. 28 Şubat Davası kapsamında beyanının alınması için Ağustos 2014’te davetiye çıkarılan Demirel, Ekim 2014’te avukatı aracılığıyla tanıklık yapmayacağını mahkemeye bildirdi.

Nazmiye Demirel ile 12 Mart 1948’de evlenen Süleyman Demirel, eşinin 27 Mayıs 2013’teki vefatına kadar yanından hiç ayrılmadı. Nazmiye Demirel’in geçirdiği ateşli hastalığın yanlış tedavisi sonucu çocuk sahibi olamayan Demirel çifti, 65 yılı paylaştı.

Türk siyasetinde “Binaenaleyh” denildiğinde akla gelen tek isim Süleyman Demirel oldu. Kimseye kaptırmadığı şapkası ve fotoğraf karelerine de yansıyan “şapkasını kaptırmama mücadelesi” ile Demirel, Türk siyasi tarihine unutulmaz bir simgeyle kazındı.

Süleyman Demirel, “Birtakım yürüyüşler oluyor diye asabınız bozulmasın, yürümekle sokaklar eskimez”, “Memlekette benzin vardı da biz mi içtik”, “Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz”, “GAP’ı gaptırmam”, “Elektriğin komünisti olur mu”, “Ege bir Yunan gölü değildir, Ege bir Türk gölü de değildir, binaenaleyh Ege bir göl değildir”, “Dün dündür, bugün bugündür” sözleriyle de hafızalarda yer etti.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, 1949’da başladığı memurluk görevinden cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar geçen sürede okuduğu kitaplar, fotoğrafları ve kullandığı eşyalar, İslamköy’de açılan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nde sergileniyor.

Magna Carta’nın 39. maddesi, günümüz hukuk sisteminin temellerini oluşturdu

“Özgür hiç kimse, kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.”

Mursi, duruşma salonunda hayatını kaybetti

Mısır’da Temmuz 2013’te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ve kamuoyunda “Hamas adına casusluk” olarak bilinen davada hakim karşısına çıkan eski Cumhurbaşkanı 67 yaşındaki Muhammed Mursi, baygınlık geçirdiği mahkeme salonunda 17 Haziran 2019’da vefat etti. Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i istifaya zorlayan 2011’deki halk devriminin ardından, 2012’de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu. Mursi, 3 Temmuz 2013’te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Belli başlı olaylar şöyle:

12 Haziran

1826- Yeniçeri Ocağının yerine Eşkinci Askeri Teşkilatının kurulmasına başlandı.

1921- Yunan taarruzu öncesinde Yunan Kralı, Başbakanı ve Genelkurmay Başkanı İzmir’e geldi.

1924- Türkiye’nin ilk sanatoryumu olan Heybeliada Sanatoryumu kuruldu.

1925- İstanbul Muallimler Cemiyeti Kongresi yapıldı.

1932- Hicaz Naibi Emir Faysal, Türkiye’yi ziyaret etti.

1940- Cumhurbaşkanı İsmet İnönü başkanlığında toplanan hükümet, İkinci Dünya Savaşı’nda ülkenin savaş dışı kalmasını kararlaştırdı.

1957- Kırşehir, yeniden il yapıldı.

1958- Ankara’da Kıbrıs için yapılan mitinge 150 binden fazla kişi katıldı.

1960- Geçici anayasa açıklandı, TBMM’nin bütün hak ve yetkileri, geçici anayasa gereğince Milli Birlik Komitesine verildi.

1966- Keban Barajı’nın temeli atıldı.

1967- Sovyetler Birliği, uzay aracı “Venera 4″ü Venüs gezegenine yolladı.

1984- Urfa’nın adı “Şanlıurfa” olarak değiştirildi.

1984- Foto Muhabirleri Derneği kuruldu.

1988- Ankara’da 15 dakika esen 80 kilometre hızındaki rüzgar ve şiddetli yağmur, 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

2012- Nobel Ekonomi Ödülü’nün ilk kadın sahibi Amerikalı Elinor Ostrom öldü.

2015- Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Sümer Tilmaç, 67 yaşında İstanbul’da vefat etti.

2016- ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentindeki bir gece kulübünü silahla basan 29 yaşındaki Afgan kökenli Amerikan vatandaşı Omar Mateen 50 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı. Terör örgütü DEAŞ’ın üstlendiği saldırı, ülke tarihinde en fazla kişinin öldüğü toplu saldırı oldu.

2016- Türkiye’nin, Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2016 kapsamında sosyal medyada en çok destek alan takım olmasıyla Eyfel Kulesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

2016- İstanbul ve Ankara’daki 3 cinayetin zanlısı olarak aranan Atalay Filiz, İzmir’in Menderes ilçesinde yakalandı.

2018- Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Aksaklı Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

2018- ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u ilk kez bir araya getiren tarihi zirve Singapur’da yapıldı.

2019- Malatya’da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezince, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için eş zamanlı 5 karaciğer nakli gerçekleştirildi.

13 Haziran

1381- Wat Tyler öncülüğündeki köylü isyancılar, Londra’yı basarak hükümet binalarını ateşe verdi, hapishaneleri boşalttı ve zenginlerle yargıçların kafalarını uçurdu.

1550- Mimar Sinan’ın eseri Süleymaniye Camisi’nin temeli atıldı.

1859- Erzurum’daki şiddetli depremde, kentin yarısından fazlası hasar gördü ve 3 bin kişi öldü.

1872- Namık Kemal, İbret gazetesini yayımladı. Bu fikir gazetesi, 27 gün sonra kapatıldı.

1878- Berlin Kongresi toplandı.

1928- Türkiye Cumhuriyeti ile Düyunu Umumiye (Osmanlı Borçları) alacaklıları arasında sözleşme imzalandı.

1952- Fikir İşçileri Kanunu kabul edildi.

1961- Federal Almanya’ya işçi gönderilmesinin esaslarını düzenleyen protokol imzalandı. İlk işçi kafilesi, 24 Haziran’da trenle yola çıktı.

1971- Kültür Bakanlığı kuruldu. Edebiyatçı, yazar Talat Halman, Türkiye’nin ilk kültür bakanı olarak atandı.

1987- Yazar ve çevirmen Cemil Meriç, 77 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

1991- Türkiye ile KKTC arasında pasaport uygulaması kaldırıldı.

1993- Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan DYP Genel Başkanlığı’na Tansu Çiller getirildi.

1993- Kim Campell, Kanada’nın ilk kadın başbakanı seçildi.

2000- Papa II. Jean Paul’e suikast girişiminden İtalya’da cezaevinde yatan Mehmet Ali Ağca’nın Türkiye’ye iadesi kararlaştırıldı.

2002- Afganistan’da geleneksel meclis Loya Jirga toplandı, geçici hükümet başkanı olarak Hamid Karzai’yi seçti.

2012- Devlet Denetleme Kurulunun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatına ilişkin raporunda, görevi başında ve ani şekilde ölen bir cumhurbaşkanının ölümünün her zaman “şüpheli” olduğu belirtildi.

2016- Terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Irak’ın Felluce kasabasının geri alınması için yapılan operasyona katılan Şii milisler, 49 sivili öldürdü, 643 sivili kaçırdı.

2018- Rize’nin İkizdere ilçesi ile Erzurum’un İspir ilçesi arasında bulunan ve 14,3 kilometreyle Türkiye’nin en uzun kara yolu tüneli olma özelliğini taşıyan Ovit Tüneli açıldı.

2019- Türkiye’de ilk kez düzenlenen R4 Dünya Rafting Şampiyonası, 8-13 Haziran tarihlerinde Tunceli’de Munzur Çayı’nda yapıldı.

2022- Karadeniz gazını milli iletim sistemine aktaracak boru hattı için, Zonguldak Filyos’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla, Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni gerçekleştirildi.

14 Haziran

1839- Jandarma Teşkilatı kuruldu. Teşkilatın ilk nizamnamesi olan Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi yürürlüğe konuldu.

1909- Dernek kurma özgürlüğüne ilişkin ilk yasa olan “İçtimaatı Umumiye Kanunu” kabul edildi.

1923- Kadınlar Halk Fırkası kuruldu.

1926- Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’ya İzmir’de suikastta bulunulacağı haber alındı. Suikast girişimini Giritli Şevki, Vali Kazım Dirik’e ihbar etti. Suikast girişiminin failleri Ziya Hurşit ve arkadaşları tutuklandı.

1935- Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi kurulmasına ilişkin yasa TBMM’de kabul edildi.

1936- Rus yazar Maksim Gorki öldü.

1937- Hatay’ın bağımsızlığı TBMM’de onaylandı.

1940- II. Dünya Savaşı’nda Alman birlikleri Paris’e girdi.

1982- Falkland Adaları’nı işgal eden Arjantin birlikleri teslim oldu.

2000- İtalya’da affedilen ve Abdi İpekçi suikastı ile gasptan Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan terörist Mehmet Ali Ağca, Türkiye’ye getirildi.

2017- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, MİT tırlarının durdurulması olayına ilişkin “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmasına karar verdi.

2017- İngiltere’nin başkenti Londra’da, 24 katlı 127 daireli sosyal konutta çıkan yangında 79 kişi hayatını kaybetti.

2018- Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışmalarını yürüten AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın da aralarında bulunduğu gruba saldırıda bulunuldu. Milletvekilinin ağabeyi Mehmet Ali Yıldız ile 3 kişi hayatını kaybetti.

2022- Televizyon yayıncılığı ve geniş bant uydu haberleşme hizmeti vermek üzere 19 Aralık 2021’de SpaceX’e ait Falcon-9 roketiyle uzaya fırlatılan Türksat 5B Uydusu, törenle hizmete alındı.

15 Haziran

1215 – Hukuk sisteminin temeli, İngiltere’de imzalanan Magna Carta sözleşmesiyle atıldı.

1826 – Sultan II. Mahmud, Yeniçeri Ocağını kaldırdı, yerine “Asakir-i Mansure-i Muhammediye” adıyla yeni bir askeri teşkilat kuruldu. Bu olay Osmanlı tarihinde “Vaka-i Hayriye” (Hayırlı Olay) olarak anıldı.

1873 – Darüşşafaka kuruldu.

1922 – Hollanda’nın Lahey kentinde Adalet Divanının ilk celsesi açıldı.

1927 – İstanbul Emraz-ı Akliye ve Asabiye Hastanesi (Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi) hizmete girdi.

1942 – Atatürk’ün Şişli’de oturduğu ev müze yapıldı.

1970 – Sendikalar Kanunu’nda değişiklik öngören kanun tasarısını protesto eden işçiler İstanbul ve Kocaeli’de yürüyüş düzenledi. “15-16 Haziran olayları”nda 5 kişi öldü, 200’e yakın kişi yaralandı.

1992 – Türkiye’de ilk AIDS hastası Murteza Elgin öldü.

1994 – Bosna-Hersek’te görev yapacak Türk Barış Gücü’nün ilk birliği Split’e gitti.

2004 – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, kalp krizi sonucu 52 yaşında vefat etti.

2007 – Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliğine ilişkin yasayı “halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanması için” Başbakanlığa gönderdi. Sezer, ayrıca Anayasa Mahkemesinde dava açacağını bildirdi.

2012 – Kamuoyunda “ombudsmanlık” olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu kurulmasına ilişkin tasarı TBMM Genel Kurulunda yasalaştı.

2016 – Gazeteci Hakkı Devrim, 87 yaşında vefat etti.

2017 – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki olarak Ankara’dan İstanbul’a yapacağı yürüyüş Güvenpark’tan başladı.

2018 – Afganistan, ülkenin kuzeydoğusundaki Kunar vilayetinde, ABD’nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda, Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah’ın öldürüldüğünü bildirdi.

2018 – ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen teknolojik ürünlere 50 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulanması kararını onayladı.

2021- Kırmızı kategoride aranan DEAŞ’ın sözde “Türkiye vilayeti sorumlusu” Kasım Güler, MİT’in Suriye’deki operasyonuyla yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

16 Haziran

1535- Barbaros Hayrettin Paşa, Haçlı donanmasına karşı zafer kazandı.

1903 – Henry Ford, “Ford Motor” fabrikasını kurdu.

1934 – İran Şahı Rıza Pehlevi’nin Türkiye ziyareti başladı.

1950 – Türkçeleştirilmiş ezanın, daha önceden olduğu gibi Arapça okunmasına dair kanun kabul edildi.

1952 – Osmanlı hanedanının kadın üyelerinin Türkiye’ye girebilmelerini öngören kanun kabul edildi.

1963 – İlk kadın Sovyet kozmonotu Valentina Tereşkova, “Vostok VI” ile uzaya gönderildi. Tereşkova, 19 Haziran’da dünyaya döndü.

1979 – Türk sinemasının ünlü jönü Ayhan Işık, beyin kanaması sonucu 50 yaşında vefat etti.

1994 – Anayasa Mahkemesi, Demokrasi Partisinin (DEP) kapatılmasına ve bu partinin üyesi olan 5’i cezaevindeki 13 milletvekilinin üyeliğinin sona ermesine karar verdi.

2007 – Hint asıllı ABD’li astronot Sunita Williams, uzayda en uzun süre kalan kadın astronot unvanının sahibi oldu.

2012 – Mısır’da 30 yıllık Mübarek rejiminin ardından yapılan ilk şeffaf ve demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu gerçekleştirildi.

2015 – Çad’ın başkenti Encemine’de, Boko Haram militanlarının intihar saldırısında 34 kişi öldü, 105 kişi yaralandı.

2015 – Mısır mahkemesi, “Büyük Casusluk” olarak bilinen davada, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye müebbet hapis cezası ve “Hapishaneler Baskını” davasında da idam cezası verdi.

2015 – Filipinler’de hükümet güçleriyle Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında yaklaşık 40 yıldır devam eden çatışmaları sona erdiren tarihi anlaşma kapsamında silahlar sembolik olarak bırakıldı.

2016 – İsviçre Parlamentosu, Avrupa Birliği‘ne 1992’de yapılan üyelik başvurusunun geri çekilmesi yönündeki tasarıyı kabul etti.

2017 – ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Barack Obama’nın Küba’yla başlattığı normalleşme sürecini iptal etti.

17 Haziran

656 – III. Halife Hazreti Osman vefat etti.

1924 – Türk Milli Futbol Takımı, Helsinki’de Finlandiya ile yaptığı maçı 4-1 kazandı.

1926 – Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu’nu uçakla aşan ilk Amerikalı kadın oldu.

1932 – Türkiye Turing ve Otomobil Kulübü ile Milliyet gazetesince ilk kez düzenlenen otomobil yarışı, İstinye-Zincirlikuyu arasında yapıldı.

1950 – ABD’de ilk böbrek nakli ameliyatı yapıldı.

1951 – Nazım Hikmet Türkiye’den ayrıldı.

1951 – Türk Milli Futbol Takımı, Federal Almanya’yı Berlin Olimpiyat Stadı’nda 2-1 yendi. Başarılı kurtarışlar yapan kaleci Turgay Şeren’e “Berlin Panteri” denilmeye başlandı.

1964 – Başbakan İsmet İnönü’ye suikast girişimi iddiasıyla yargılanan Mesut Suna, 20 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı.

1967 – Çin, ilk hidrojen bombasını patlattı.

1972 – ABD’de Watergate skandalıyla ilgili ilk haber yayımlandı.

1974 – Eski Meclis Başkanlarından Refik Koraltan 85 yaşında İstanbul’da öldü.

1992 – Yeni Galata Köprüsü törenle hizmete açıldı.

1993 – BM Barış Gücü, Somali’de Mogadişu’ya operasyon düzenledi.

2008 – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kayıp Trilyon” davasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında, “mevcut anayasal sistem gereğince, iddia olunan eylemlerin kanıt ve unsurları tartışılmaksızın, yasal imkansızlık nedeniyle soruşturma yapılmasına gerek olmadığına” karar verdi.

2012 – İrlandalı 111 yazar, 28 saatlik kesintisiz okuma maratonuyla Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı.

2013 – İngiltere’de, hükümete bağlı iletişim ve istihbarat birimi GCHQ’nun, 2009’da Londra’da yapılan G20 zirvesi sırasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i dinlediği ortaya çıktı.

2013 – İngiltere’nin dönem başkanlığını yürüttüğü G8 Zirvesi, Kuzey İrlanda’da yapıldı. Suriye krizinin damgasını vurduğu zirvede, dünyanın önde gelen ülkelerinin liderleri, Rusya Devlet Başkanı Putin’i, Esed’in gitmesi konusunda ikna edemedi.

2015 – Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 91 yaşında hayatını kaybetti.

2015 – RBC Wealth Management ve Capgemini şirketleri tarafından hazırlanan 2015 Dünya Servet Raporu’na göre, 2014’te mal varlığı 1 milyon doları aşan kişi sayısı 920 bin kişi arttı. Dünyadaki milyoner sayısı böylece 14,6 milyona ulaşarak rekor kırdı.

2016 – A Milli Kadın Basketbol Takımı, Fransa’nın Nantes kentindeki 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde yarı finale yükselerek üst üste ikinci kez olimpiyat oyunlarına gitmeye hak kazandı.

2017 – Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından, Beşşar Esed rejiminin çatışmasızlık bölgeleri muhtırasını 68 kez ihlal ettiği, muhtıranın yürürlüğe girmesinden sonraki bir ay içinde 106 sivili öldürdüğü bildirildi.

2018 – Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden “isim sorunu”nun çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Anlaşma, Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” anlamına gelen “Republika Severna Makedonija” olarak değiştirilmesi ile ülkenin AB ve NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan tarafından verilen vetonun kaldırılmasını öngörüyor.

2019 – Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulunun, Gölbaşı ilçesinde yürüttüğü çalışmalarda sucul böcek faunasına ait yeni bir tür keşfedildi. Böceğe “hyrochus adiyamanensis” ismi konuldu.

2019 – Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, “Hamas adına casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması sırasında baygınlık geçirdi, ardından hayatını kaybetti. Mısır İçişleri Bakanlığınca ülkede alarm durumu ilan edildi.

2020 – Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına, Türkiye’nin adayı eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır seçildi.

2022 – İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Irak ve Afganistan’daki suçlara ilişkin belgeleri yayımlayan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzaladı.

18 Haziran

1815 – Napolyon Bonapart, Waterloo Savaşı’nda İngiliz ve Prusya ordularına yenildi. Yenilgi, Fransa ile Avrupa devletleri arasında 23 yıl süren savaşa son verdi. Napolyon, 22 Haziran’da ikinci kez tahttan çekildi.

1847 – Macar besteci ve piyanist Franz Liszt, Padişah Abdülmecit’e sarayda konser verdi.

1922 – Ziya Gökalp, Diyarbakır’da “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya başladı.

1941 – Türk-Alman Dostluk ve Saldırmazlık Antlaşması imzalandı.

1948 – BM, Uluslararası İnsan Hakları Deklarasyonu’nu kabul etti.

1953 – Mısır’da 74 yıllık İngiliz egemenliğinin sona ermesiyle cumhuriyet ilan edildi.

1974 – Türkiye’de iş adamları ilk kez İzmir’de yürüyüş yaptı.

1979 – Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Leonid Brejnev ve ABD Başkanı Jimmy Carter, Viyana’da Stratejik Silahların Sınırlandırılması konulu SALT II anlaşmasını imzaladı.

1988 – Başbakan Turgut Özal, Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapılan ANAP Büyük Kongresi’nde, Kartal Demirağ’ın silahlı saldırısında elinden yaralandı.

1992 – Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları için dar gelirlilere verilecek “Yeşil Kart” uygulamasına ilişkin düzenleme TBMM’de kabul edildi.

1993 – Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Bakü’yü terk etti. Haydar Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı oldu.

2000 – Eski Başbakan yardımcılarından ve Yeni Türkiye Partisi’nin Kurucu Genel Başkanı Ekrem Alican öldü.

2009 – Eski AA Genel Müdürlerinden, gazeteci ve senatör Hüsamettin Çelebi, Alanya’da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

2013 – NATO, Afganistan’daki son 95 ilçenin sorumluluğunu Afgan güvenlik güçlerine devretti. Ülkedeki tüm emniyetin tesisi doğrudan Afgan güçlerine geçmiş oldu.

2016 – Mısır’da Kahire Ceza Mahkemesi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye, “Katar adına casusluk” davasında, farklı suçlamalardan toplam 40 yıl hapis cezası verdi.

2016 – Çin’de etkili olan şiddetli yağışlara bağlı sel ve toprak kayması nedeniyle 25 kişi öldü.

2018 – Türk Silahlı Kuvvetlerince, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından bağımsız devriye faaliyetlerine başlandığı bildirildi.

Kaynak: AA / İsa Toprak – Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir