Mustafa Koç anısına su altı arkeolojisi sempozyumu düzenlendi

TINA Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı, 21 Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybeden merhum iş insanı Mustafa Koç adına “Uluslararası Mustafa V. Koç Sualtı Arkeolojisi Sempozyumu” düzenledi. Sempozyum, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) gerçekleşti. Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş’ın haberine göre sempozyuma 11 ülkeden su altı arkeoloğu, tarihçi, akademisyen ve dalgıç gelirken sualtı arkeolojisi konusundaki yerimiz vurgulandı.

“SU ALTI ARKEOLOJİDE DÜNYADA LİDERLİK YAPIYORUZ”

TINA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Aydemir, Mustafa Koç’un TINA Vakfı’nın en büyük destekçisi olduğunu belirtirken, “Su altı arkeolojisi konusunda dünyada liderlik yapıyoruz. Mustafa Koç’u anarken Türkiye’nin su altı arkeolojisi konusundaki liderliğini vurgulamalıyız. Dünyanın en eski batığı olan Uluburun bizim karasularımızda bulundu. Bu zenginliğin yanı sıra dünyada şu anda müzelerde sergilenmekte olan en eski kadırga Beşiktaş’taki Deniz Müzesi Komutanlığı’nda. TINA tamamen gönüllü olarak çalışan insanların bir araya gelip de oluşturduğu bir vakıf” dedi. Sempozyuma Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Amiral Metin Ataç da katıldı.

TINA Vakfı Kurucu Üyesi ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline Koç ise bu sempozyumu 3 yıl önce düzenlenmeyi planladıklarını fakat Kovid-19 salgını sebebiyle yapılamadığını ifade ederek, “Burada olmaktan ve Mustafa’nın mirasını bu kurumda devam ettirmekten dolayı çok mutluyum. Çok güzel projelerle yolumuza devam edecek ve her yıl buluşup güzel çalışmalar ve ilginç kitaplar üreteceğiz.” dedi. İş insanı Jeff hakko ise yakın arkadaşı Mustafa Koç’un sualtı dünyasına olan sevgisinin tutkuya dönüştüğünü ve denizlerdeki değerlerin korunması için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir