WhatsApp’ta ekran paylaşma devri resmen başladı!

WhatsApp bugün, Microsoft Meet, Google Meet, Zoom ve Apple’ın FaceTime’ı gibi geleneksel video konferans uygulamalarına karşı platformundaki görüntülü arama deneyimini geliştirmek için en son özelliği olan ekran paylaşımını tanıttı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından bu sabah bir Facebook gönderisi ve Instagram kanalı aracılığıyla duyurulan yeni özellik, belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve hatta alışveriş sepetinizi görüntülü görüşmelerde mevcut kişilerle paylaşmanıza olanak tanıyacak.

GOOGLE MEET İLE AYNI SİSTEME SAHİP

İlk olarak Mayıs ayı sonunda Android’de bazı beta test kullanıcıları için yayınlanan WhatsApp’ta ekran paylaşımına “Paylaş” simgesine dokunarak ya da tıklayarak erişilebiliyor. Kullanıcılar belirli bir uygulamayı ya da tüm ekranlarını paylaşmak arasında seçim yapabiliyor. Bu, Google Meet ve Zoom gibi tipik video konferans platformlarında ekran paylaşımının nasıl çalıştığına benziyor.

WhatsApp TechCrunch’a yaptığı açıklamada ekran paylaşma özelliğinin Android, iOS ve Windows Masaüstü’nde aşamalı olarak kullanıma sunulmaya başlandığını söyledi.

WhatsApp, ekran paylaşımının yanı sıra, mevcut Portre moduna göre daha geniş ve daha sürükleyici bir görüntüleme deneyimi sunmak için Yatay modda görüntülü arama desteğini başlattı. 

WHATSAPP’TA 6 SENEDİR GÖRÜNTÜLÜ ARAMA ÖZELLİĞİ KULLANILIYOR

Görüntülü arama, Kasım 2016’da platformdaki tüm kullanıcılar için kullanıma sunulduğundan bu yana altı yılı aşkın bir süredir WhatsApp’ın bir parçası. Ancak anlık mesajlaşma uygulaması rekabette geri kalmamak için bu hizmeti kademeli olarak geliştiriyor.

Kısa bir süre önce WhatsApp, iOS’a görüntülü aramalar için resim içinde resim desteği getirdi. Ayrıca, video genel olarak birçok kullanıcı için önemli bir iletişim kaynağı olduğundan, sohbetlerde kısa video mesajları paylaşma seçeneğini de etkinleştirdi.

Ekran paylaşımı, tüketicilere yönelik olanlar da dahil olmak üzere bir süredir video konferans uygulamalarının önemli bir özelliği haline geldi. Örneğin 2021 yılında Apple, FaceTime hizmetini iOS kullanıcılarının ekranlarını yerel olarak paylaşmalarını sağlayan SharePlay ile geliştirdi. WhatsApp bu özelliği Android, iOS ve masaüstü kullanıcılarına sunarak daha da ileri gitti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx