Yanan çantası ele verdi! Hain planları suya düştü: 10 terör örgütü mensubu tutuklandı

Bayrampaşa’da alış veriş merkezinde dolaşan D.B.’nin kolundaki çanta bir anda alev almış ve şüpheli görülen D.B. ve yanında bulunan S.A. polis ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU 10 KİŞİ TUTUKLANDI

D.B. ve S.A.’nın verdiği ifadeler doğrultusunda 9 kişi daha gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan toplam 11 kişiden 10’u emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Emniyetteki işlemleri devam eden bir kişinin ise yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

AVM’YE PATLAYICI BIRAKMAK İSTEDİLER

Bayrampaşa’daki bir alışveriş merkezinde dolaşan D.B.’nin kolunda taşıdığı çanta bir anda alev almaya başladı. Çantanın durup dururken yanan şüpheli ihbar üzerine yanındaki S.A. ile gözaltına aldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sorgulanan şüpheliler, ifadelerinde PKK terör örgütü mensuplarından RODEM kod adlı S.D.’nin kendilerine yüzü maskeli örgüt mensuplarının videolarını izlettiğini, S.D.’nin yurt dışından gönderilen paralarla patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerden aldırdığını itiraf etti. S.D.’nin yine örgüt mensubu Y.E. ile patlayıcı düzeneği hazırlayıp kendilerine verdiğini, daha sonra bu düzeneğin olduğu çantayı söz konusu alışveriş merkezindeki mağazalardan birine bırakmak için AVM’ye geldiklerini ancak çantanın henüz bilmedikleri bir nedenle yandığını anlattı.

11 TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU YAKALANDI

İçişleri Bakanlığı tarafından operasyonla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“İstanbul’un Bayrampaşa ilçesindeki bir AVM içinde, kolundaki çantanın patlayarak alev alması üzerine kendilerinden şüphelenilen D.B ve beraberindeki S.A. isimli şahıs polis ekiplerimizce yakalanmıştır.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanan şüpheliler; ‘Rodem’ kod adıyla tanıdıkları Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu S.D.’nin yüzü maskeli örgüt mensuplarının videolarını izlettiğini, yurt dışındaki bir şahıs ile irtibat halinde olduğunu, yurt dışından gönderilen paralarla patlayıcı yapımında kullanılabilecek malzemeler aldırdıklarını ve S.D. isimli şahıs ile Y.E isimli şahısların patlayıcı düzeneği hazırlayıp kendilerine vererek belirledikleri AVM’deki mağazalardan birine bırakmak üzere geldikleri esnada patlayıcı düzeneğin bilmedikleri bir nedenle infilak ettiğini söylemeleri üzerine şahısların Bahçelievler ilçesinde kaldıkları hücre evi tespit edilmiş yapılan operasyonel çalışma sonucu S.D, Y.E, M.Y, M.E.Y, Ç.K. ve Ö.G isimli şahıslar yakalanmıştır.HÜCRE EVİNE BASKIN DÜZENLENDİ

Hücre evinde yapılan aramalarda bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen; 3 bin 250 g piroteknik patlayıcı madde, 600 g başlatıcı olarak kullanılabilecek kibrit başı eczası, 2 bin 600 g başlatıcı olarak kullanılabilecek sıvı kimyasal madde, 200 g nevi belirsiz kristal madde, bin 200 g yanma etkisini arttırıcı jel yakıt, 36 adet anahtar sistemi olarak kullanılabilecek plastik parçalar, 180 adet zaman ayarlı anahtar sistemi olarak kullanılabilecek jel kapsül, 2 adet düzenek yapımında kullanılabilecek hızlı yapıştırıcı, 18 adet dış kap olarak kullanılabilecek boş sigara paketleri, cips kutuları ve küçük kaplar, 5 adet düzenekte kapsül içerisine asit doldurmak için kullanılabilecek enjektörler ele geçirilmiştir.Devam eden çalışmalarda; şahıslarla beraber hareket ettikleri anlaşılan M.Y. ve Y.E. isimli şüpheliler de yakalanarak gözaltına alınmıştır.ORMAN YANGINI ÇIKARMAK İÇİN DÜZENEK BIRAKMIŞLAR

Şahısların Sultangazi Kent Ormanına yangın çıkarmak amacıyla 3 adet düzenek bıraktıkları tespit edilmiş, yapılan aramalarda 3 adet kutu içerisine yerleştirilmiş yanıcı/patlayıcı madde düzeneği olduğu değerlendirilen malzemeler patlamadan ele geçirilmiştir. Şahıslara para transferi konusunda yardımcı olduğu tespit edilen ve terörün finansmanı suçundan kaydı olan M.İ.Y isimli şahıs da yakalanmıştır. Konuyla ilgili toplam 11 şahıs gözaltına alınmış başlatılan tahkikat devam etmektedir.”

KAYNAK: İHA, DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx